Hakkımızda / About Us


About Us


  KPS fastener has been operating in cold forged fastener Manufacture with experienced stuff for more than 25years.
  In the beginning, the company used to produce automotive fasteners with index automat by cutting process. Then Company decided to invest cold forging industry near cutting, by the time company expended the machine park and build two more part in ÇALI industry area.
  In 2004 company improved it by adding multi-station part formers, headers and also CNC lathe machines to improve quality and production.
Then Company applied for ISO:9001:2008 Highest quality Control System certificated and by the time got ISO:16949 and Hyundai SQE mark.
  By our machinery which is consisting of the headers, thread rollers and CNC machines with the latest technology, rapid and high quality production is provided DIN, ISO norms KPS which is capable of 700 tons of wire processing per month can produce 50 million units of fasteners with cutting process company can also produce special geometries and complicated screws; rivet, bolt, nut and special fasteners stainless steel, copper, bras, aluminum materials width from 3mm to 20mm and length from 5mm to 200mm.
  KPS increases its market share by concentrating on customer satisfaction and high quality philosophy. With the large variety of equipment, KPS produces part of major suppliers of FORD, TOFAŞ, RENAULT, MERCEDES, TOYOTA, and HYUNDAI.
  Besides this KPS serves furniture, agriculture, durable goods, windows, lock, electrical supplies and many more sectors…

Hakkımızda


  Kps Grup deneyimli kadrosu ile 25 yıldır bağlantı elemanları üretimine devam ediyor. KPS grup il kuruluşunda talaşlı imalat prosesi ile otomotiv için çeşitli parçalar üretirken daha sonra firma piyasa talebi talaşlı imalatın yanı sıra soğuk şekillendirme prosesine yatırım yapma kararı alarak zamanla makine parkurunu geliştirmiş bununla birlikte iki yeni fabrika daha kurulmuştur.
 2004 yılında firma makine parkuruna 3 ve 4 istasyonlu soğuk dövme makinelerinin yanı sıra yeni cnc torna makinelerle üretim kapasitesini arttırmıştır.
 Zamanla alınan iso9001:2008, Hyundai SQ Mark ve iso16949 kalite belgeleriyle kendisini kalite açısından ispatlamıştır.
 En son teknoloji soğuk döveme, ovalama, pres ve cnc makineler ile hızlı ve kaliteli cıvata somun perçin ve özel bağlantı elemanları üretmektedir. Aylık 800 ton tel işleme ve 60 milyonun üzerinde üretim kapasitesine sahip KPS, soğuk dövme, talaşlı imalat ve plastik enjeksiyon proseslerini tek çatı altında yapabilmektedir. 3 mm den 20 mm çapa, 5 mm den 200 mm boya kadar standart ve özel geometrili parçalar üretebilmektedir.
 KPS , son teknoloji ve geniş makine parkuru ile müşteri memnuniyeti ve kaliteyi felsefe edinmiştir. Bu felsefesini TOFAŞ RENAULT TOYATA MERSEDES FORD gibi otomotiv devlerinin ana tedarikçilerine parça ürettiği gibi beyaz eşya mobilya tarım ekipmanları ve daha birçok sektöre parça üreterek sürdürecektir .


feature bootstrap